„Vége van, kicsi” – az orbáni békemisszió teljes kudarca
Nem volt mögötte sem terv, sem mandátum, sem hitelesség.
A férfiváltónk kvalifikálta magát a vasárnapi fináléba a rövid pályás gyorskorcsolyázók világkupa-viadalán Dordrechtben. Liu Shaolin Sándor negyedik helyen zárt 1500-on és 500-on egyaránt.
Mint arról beszámoltunk, a magyar rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott remekül teljesített a dordrechti világkupaverseny első két napján, és a harmadik nap is folytatta a nagyszerű szereplést.
A női 1500 méter elődöntőjében Jászapáti Petra és Sziliczei-Német Rebeka képviselte Magyarországot, és egyikőjük sem tudta kiharcolni a döntős szereplést. A szegedi Jászapáti a 11. helyezést érte el, míg Sziliczei-Német a 17. helyen zárt.
A férfi 1500 méteren ugyanabban az elődöntős futamban indult Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. A két Liu fivér segítette egymást, ám a kanadai Pascal Dion kibillentette Liu Shaolin Sándort az egyensúlyából, ezzel az idősebbik Liu testvér már hátrébb csúszott, és a hatodik helyen ért célba. Azonban a magyar versenyzőt továbbjuttatták a fináléba a versenybírók, miután visszanézték az esetet felvételről, Diont pedig kizárták – teljes joggal. A szabálytalan lökés miatt viszont Liu Shaoang már nem tudott összedolgozni a bátyjával az élbolyban, és a fiatalabb Liu elkészült erejével, így negyedik lett. Ezzel a B-döntőbe jutott, és azt simán meg is nyerte, így a kilencedik helyen végzett.
A leghosszabb egyéni táv győztese az olimpiai ezüstérmes kínai Zsen Ce-vej lett, így megismételte a debreceni világkupaversenyen elért győzelmét.
Kialakult a kvalifikációs világkupa-rangsor végeredménye is 1500-on: Zsen Ce-vej végzett az élen, Liu Shaolin Sándor a hetedik helyezést érte el, Liu Shaoang a 14. helyen zárt, Krueger John-Henry pedig a 17. lett.
A női 500 méteren egyedül Jászapáti indult magyar színekben, és nem sikerült továbbjutnia a negyeddöntőből, végül a 16. helyen fejezte be a dordrechti viadalt ezen a távon.
A férfi 500 méter negyeddöntőjéből a két magyar versenyző – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang – magabiztosan jutott az elődöntőbe. Ott pedig megint egy futamba sorolták a Liu testvéreket, az idősebb a kettes pályát kapta, míg a fiatalabb az ötöst, és remekül korcsolyáztak. Viszont az egyesről indult a szám olimpiai bajnoka és világcsúcstartója, a kínai Vu Ta-csing, aki végig vezetve elsőként ért a célba a második Liu Shaolin Sándor és a harmadik Liu Shaoang előtt. Ezzel az idősebb Liu fivér bejutott a fináléba, öccse pedig a B-döntőbe került.
Liu Shaoang ebben a B-döntőben is győzött, akárcsak 1500-on, ám a legrövidebb egyéni távon ez ötödik helyezést ért. Míg a bátyja ugyanazt az eredményt érte el 500-on, mint a leghosszabb egyéni távon: negyedik lett. Hozzá kell tenni, hogy Liu Shaolin Sándor egy körrel a vége előtt kicsúszott. A kínai Vu Ta-csing nyerte meg ezt a versenyt.
Ezzel férfi 500 méteren Liu Shaolin Sándor megtartotta az első helyét a világkupa-sorozat összesített rangsorában, mivel a pekingi és debreceni világkupa-viadalon is diadalmaskodott ezen a távon.
Liu Shaoang pedig a dordrechti versenyen szerzett ötödik helyezésével egy helyet lépett előre a debreceni világkupaverseny utáni álláshoz képest, és a negyedik helyre jött fel összetettben. Krueger a dordrechti gyengébb szerepléssel a hatodikról a kilencedik helyre csúszott vissza a világkupa-sorozat végső sorrendjében.
Mindez bizakodásra adhat okot a pekingi olimpiát szem előtt tartva, hiszen remekelnek 500 méteren a magyar férfi short trackesek, mindhárman a legjobb tízben végeztek az olimpiai kvalifikációs tabellán. A Liu-testvérek 500-on éremesélyesként érkezhetnek Pekingbe, míg Krueger is szép eredményt érhet el, ha nem fog ki olyan rossz napot, mint tette azt Dordrechtben a csütörtöki versenynap során.
Emellett az olimpiai bajnoki címvédő férfiváltónk is kitűnően teljesít. A szombati versenynap végén ezúttal a Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Tiborcz Dániel alkotta kvartett lépett a jégre a váltók 5000 méteres elődöntőjében. Tehát a negyeddöntőbeli csapathoz képest egy csere történt: a pjongcsangi olimpiai bajnok Burján Csabát váltotta Tiborcz. Ebben az összetételben is
A szombati versenynap végén az is eldőlt, hogy a magyar válogatottból a férfiak 500-on és 1500-on három-három, a nők két-két olimpiai kvótát szereztek.
Vasárnap a férficsapatunk mellett a vegyes váltónak is szurkolhatunk a 2000 méteres elődöntőben, s remélhetőleg továbbjutás esetén a döntőben is. A záró napon az egyéni 1000 méteres verseny a negyeddöntőkkel folytatódik és a fináléval fejeződik be. Ezen a távon a hölgyeknél Jászapáti Petra, míg a férfiaknál mindhárom világklasszisunk – Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang és Krueger John-Henry – száll harcba az érmekért és az értékes olimpiai kvalifikációs pontokért.
Nyitókép: Liu Shaolin Sándor (balról a harmadik) a negyedik helyen végzett a férfi 500 méteres verseny döntőjében a rövid pályás gyorskorcsolyázók dordrechti világkupaversenyén. A kínai Vu Ta-csing (elöl) nyerte meg ezt a finálét. International Skating Union (Nemzetközi Korcsolyázószövetség)